Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamontowano metalowe, ażurowe stopnie wiodące do tramwaju

Magdalena Rubaszewska
Magdalena Rubaszewska
Do drzwi wagonu stojącego przy ul. Łódzkiej w Rzgowie już prowadzą dwie pary ażurowych, metalowych schodów. Zainstalowano je niedawno na betonowych płytach. To kolejny element urządzania izby muzealnej linii podmiejskiej 42 i dziejów gminy Rzgów, które będą mieć siedzibę w pojeździe.

Gdy minie pandemia w wagonie będą organizowane spotkania dla dzieci i młodzieży dotyczące historii gminy, w tym także komunikacji miejskiej.
- Izba będzie udostępniania przede wszystkim wycieczkom szkolnym, ale także turystom. Zwiedzający poczują się jak w tramwaju, wejdą np. do kabiny zarezerwowanej dla motorniczego. Zachował się film z podróży z lat 70. Będzie on wyświetlany na ekranie multimedialnym w pojeździe - zapowiada Włodzimierz Kaczmarek, urzędnik miejski, a także pomysłodawca stworzenia izby i społeczny opiekun historycznych miejsc w gminie Rzgów.
Wagon motorowy został kupiony w łódzkim MPK. Przeszedł remont, zachowano otwierane drzwi i dawne oświetlenie. Przetransportowano go na wielkiej platformie i ustawiono na ułożonym specjalnie dla niego fragmencie torowiska. Następnie zaczęło się organizowanie izby. Tramwaj jest w nocy iluminowany. Gdy zapada zmrok, pojazd „rozbłyska światłem” za pomocą fotokomórki. Zapalają się także światła pozycyjne tylne i przednie. Wagon został objęty monitoringiem miejskim .
Niedawno w kabinie zasiadł motorniczy. Nie dosłownie, bo zastępuje go manekin, ale za to ubrany w oryginalny strój tramwajarski. Prowadzący ma na głowie oryginalną czapkę służbową łódzkiego MPK, którą noszono do początku lat 90. ubiegłego stulecia. Ofiarowała ją rzgowianka, która wcześniej podarowała gminie sztandar cechowy sprzed 91 lat. Mundur – fabrycznie nowy przekazał rzgowianin, emerytowany motorniczy linii tramwajowej nr 42.
Zgromadzono sporo pamiątek związanych z linią. Są to bilety, pamiątkowe medale, dyplomy, fotografie. Mieszkańcy nadal mają okazję współuczestniczyć w organizowaniu izby, dostarczając zdjęcia, dokumenty, pamiątki związane z linią podmiejską 42, np. bilety czy migawki. Archiwalia, których właściciele nie będą chcieli zostawić, zostaną skopiowane i umieszczone w minimuzeum na szynach. O szczegółach można dowiedzieć się w urzędzie miejskim w pok. nr 11 lub pod nr tel. 42-214-12-33.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzgow.naszemiasto.pl Nasze Miasto