Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miniogród zostanie założony na terenie szkoły podstawowej w Rzgowie. Pomysł na ekopracownię wygrał w konkursie

Magdalena Rubaszewska
Magdalena Rubaszewska
Pomysł na minogród w konkursie Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi na "Naszą Ekologiczną Pracownię".
Pomysł na minogród w konkursie Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi na "Naszą Ekologiczną Pracownię". Projektant
Miniogród zostanie założony na terenie Szkoły Podstawowej im. Jana Długosza w Rzgowie. Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi przyznał placówce dofinansowanie. Pomysł na utworzenie takiej ekopracowni wygrał w konkursie pt. „Nasze Ekologiczne Pracownie” zorganizowanym przez fundusz.

Miniogród z zegarem słonecznym i stacją meteo

W nowym miejscu będą się bowiem odbywać lekcje, na placyku staną stoły i ławki. W planach jest budowa zegara słonecznego, który posłuży do przeprowadzenia poglądowych lekcji z matematyki. Dzięki tropom zwierząt namalowanych uczniowie będą rozwijać zmysł spostrzegawczości i zainteresowanie przyrodą. Być może do ogrodu zostanie przeniesiona stacja meteorologiczna, z której szkoła już korzysta.
A poza tym powstanie zielony zakątek.
- Projekt jest już gotowy - mówi Iwona Kowalczyk, kierownik Referatu Inwestycji Urzędu Miejskiego w Rzgowie. - Ekopracownia zajmie około 1300 metrów kwadratowych szkolnego patio, z tego powierzchnia rabat i nasadzeń wyniesie 264 metry kwadratowe. Zostaną posadzone drzewa w strefie leśnej - lipy drobnolistne, buk zwyczajny i brzoza brodawkowata - oraz krzewy, byliny, trawy, zasiane warzywa i zioła. Teren będzie ogrodzony panelowym płotem z bramą.

Lekcja biologii w herbarium

Także to nowe miejsce posłuży edukacji. W strefie ogrodu uprawnego uczniowie będą obserwować wzrost roślin od nasiona do dojrzałości i zbioru plonów. Dzieci poznają także zasady gospodarowania bioodpadami w kompostowniku, rozszerzą wiedzę o segregacji śmieci, a w strefie roślin trawiastych i miododajnych mechanizmy wabienia owadów i zapylania roślin. Z kolei w herbarium będą uczyć się rozpoznawać rośliny pożyteczne i lecznicze.
Oaza zieleni na szkolnym małym dziedzińcu powinna powstać do czerwca 2024 roku. Jej koszt jest szacowany na około 100 tys. zł. Dofinansowanie funduszu wyniesie ok. 60 procent.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzgow.naszemiasto.pl Nasze Miasto